Veterinaar- ja Toiduamet võtab 2015. aastal laupäeviti vastu metssigade proove oktoobrist märtsini

Seoses intensiivsema küttimisperioodi algusega hakkab Veterinaar- ja Toidulaboratoorium (VTL) alates 4. oktoobrist analüüsima seakatku proove ka pühapäeviti. Et kõik proovid jõuaksid õigeaegselt laborisse, hakkab Veterinaar- ja Toiduamet alates homsest võtma maakondades kokkulepitud kellaaegadel vastu kütitud metssigade proove ka laupäeviti. Algaval jahihooajal tuleb seakatku tõrjumiseks metsas küttida vähemalt 29 600 metssiga.

"Intensiivsema küttimise ajaks oleme pikendanud nii maakondlike veterinaarkeskuste kui ka laboratooriumi tööaega nädalavahetustel, et kõik proovid jõuaksid õigeaegselt laborisse ja saaksid võimalikult kiiresti analüüsitud," ütles Veterinaar- ja Toiduameti peadirektori asetäitja Olev Kalda. "Veterinaar- ja Toiduamet tunnustab jahimeeste poolt seni tehtud tööd. Oleme pidevas koostöös Eesti Jahimeeste Seltsiga kaardistanud kitsaskohti, mis metsas leviva seakatku tõrjumist ja metssigade arvukuse piiramist takistavad. Tänaseks on mitmetele neist probleemidest lahendused leitud."

VTL hakkab alates 4. oktoobrist analüüsima sigade Aafrika katku proove lisaks tööpäevadele ka pühapäeviti. "Oleme laborivõimekust aktiivsema küttimise ajaks tõstnud pikendades tööaega ning tellitud lisaseadmete kohalejõudmisel tõuseb see lähinädalatel veelgi," ütles Veterinaar- ja Toidulaboratooriumi direktor Olev Peetsu. "Selleks, et labor jõuaks pühapäeval proovid ära uurida, peavad proovid jõudma laborisse hiljemalt pühapäeva hommikul kl 10."

Veterinaar- ja Toiduamet on korraldanud laupäeviti metssea vereproovide kogumise ja laboratooriumisse saatmise.

Jahimeeste ülesanne on vereproovid toimetada laupäeviti kokkulepitud ajaks maakonna veterinaarkeskusesse (vt lisatud tabelit). Kuna veterinaarkeskusest toimetatakse proovid üldjuhul Cargobus teenusega laboratooriumisse, tuleb etteantud kellaaegadest kindlasti kinni pidada.

Veterinaar- ja Toidulaboratoorium võtab proove vastu iga päev ööpäevaringselt.  Jahimeestele jääb ka võimalus ise proove laboratooriumisse viia. Prooviga peab kindlasti kaasas olema vastav kaaskiri. Samuti on VTL koostanud jahimeestele proovide pakendamise ja proovide laborisse saatmise täpsustatud juhendi ning ka proovide tulemustest teavitamise korra.

Saaremaa ja Hiiumaa kütitud metssigade proovidest uuritakse täna 2% ning need proovid jõuavad jooksvalt laboratooriumisse kohaliku veterinaarkeskuse kaudu. Laupäeviti saartelt proovide toimetamine laboratooriumisse ei ole vajalik.

Eesti Jahimeeste Seltsi tegevjuht Tõnis Korts paneb jahimeestele südamele, et maakondades kokkulepitud kellaaegadest kinni peetaks, et kõik proovid jõuaksid õigeaegselt laborisse ja saaksid võimalikult kiiresti analüüsitud.

"Et algaval jahihooajal metssigade küttimine laabuks ja kõik piirangutsoonides kütitud metssead saaksid uuritud, kutsume jahimehi kasutama riigi poolt loodud võimalusi proovide edastamiseks ning võimalikest probleemidest operatiivselt teada andma," ütles Jahimeeste Seltsi tegevjuht Tõnis Korts.

Lisainfo on leitav Eesti Jahimeeste Seltsi kodulehelt www.ejs.ee ning sigade Aafrika katku veebilehel www.seakatk.ee.

Web by OK Interactive