Language switcher

Sa oled siin

Kvaliteedimärgid

Euroopa Liidu kvaliteedimärgid

Euroopa Liidus (EL) on kasutusel geograafiliste tähiste kvaliteedimärkide süsteem.

Süsteemi eesmärkideks on tootjate huvide kaitsmine ebaõiglase konkurentsi eest ning tarbijate ostuotsuste ja valikute tegemise lihtsustamine.

EL kvaliteedimärkide süsteem väärtustab tootes avalduvaid piirkonnast tulenevaid eriomadusi, võrreldes samalaadsete nii‐öelda tavatoodetega.

EL liikmesriigid on kvaliteedimärkide süsteemiga aktiivselt liitunud.

Kvaliteedimärkide süsteemi põhiolemus seisneb selles, et tootes avalduvad piirkonnast tulenevalt
eriomadused, võrreldes samasuguste nii‐öelda tavatoodetega. Näiteks tooraine päritolu, toote valmistamise eripära, toote lõppomadused (lõhn, maitse, tekstuur, välimus jne).

Kasutusel on kolm erinevat tähist : kaitstud päritolunimetus, kaitstud geograafiline tähis, kaitstud traditsiooniline eritunnus.

Kaitstud päritolunimetus: toode pärineb kindlast geograafilisest piirkonnast ning ka tootmine, töötlemine ja valmistamine toimuvad sealsamas; toote omadused tulenevad peamiselt sellest piirkonnast ning sellele iseloomulikest looduslikest ja inimteguritest.

Tootegrupid: liha‐, piima‐, kalatooted, puu‐ ja juurviljad, muud põllumajandussaadused ja ‐tooted, töödeldud toodetest õlu, taimeekstraktidest valmistatud joogid, sinep, pagaritooted, koogid, küpsised, kondiitritooted ja makaronitooted.

Kaitstud geograafiline tähis: toode pärineb teatavast kohast, piirkonnast või riigist ning vähemalt üks tootmisetapp (s.o tootmine, töötlemine või valmistamine) peab toimuma määratletud geograafilises piirkonnas; toote seos geograafilise piirkonnaga võib põhineda nii kvaliteedil, muudel omadustel kui ka ainult mainel.

Tootegrupid: liha‐, piima‐, kalatooted, puu‐ ja juurviljad, muud põllumajandussaadused ja ‐tooted, töödeldud toodetest õlu, taimeekstraktidest valmistatud joogid, sinep, pagaritooted, koogid, küpsised, kondiitritooted, makaronitooted ja piiritusjoogid.


Garanteeritud traditsiooniline eritunnus: traditsioonilisest toorainest, traditsioonilise koostisega või toodetud ja/või töödeldud traditsioonilisel viisil; nimi peab väljendama eripära ning ei tohi olla seotud mingi geograafilise piirkonnaga; ajalugu peab olema vähemalt 30 aastat.

Tootegrupid: põllumajandussaadused ja ‐tooted, õlu, šokolaad ja muud kakaosisaldusega toidukaubad, kondiitritooted, koogid, küpsised ning muud pagaritooted, makaronitooted, eelnevalt töödeldud toidud, vürtsikastmete pooltooted, supid, puljongid, taimeekstraktidest valmistatud joogid, jäätised ja puuviljajäätised


Registreeritud ning ka taotlusjärgus olevad reserveeritud tootenimetused kantakse vastavasse registrisse, kus on kirjeldatud nende geograafiline päritolu või traditsiooniline iseloom (registreid haldab ja ajakohastab Euroopa Komisjon). Registreeritud nime võivad kasutada kõik tootjad, kes asuvad konkreetses geograafilises piirkonnas ja toodavad registreeritud spetsifikatsioonile vastavat toodet. Euroopa Liidu tasandil on kogu registreerimisprotseduur ning kvaliteedimärkide kasutamine tasuta.

Viimati uuendatud: 19. Mai 2019