Language switcher

Sa oled siin

Lindude gripp

Lindude gripp on väga nakkav, ägedalt kulgev lindude viirushaigus. Lindude gripp kuulub eriti ohtlike loomataudide hulka kuna põhjustab lindude massilist haigestumist, suurt suremust ning ulatuslikku majanduslikku kahju. Lindude gripile on vastuvõtlikud kõik kodu- ja uluklinnud. Nakkusallikaks on haiged või haiguse läbipõdenud viirusekandjad linnud. Lindude nakatumine toimub seedetrakti või hingamisteede kaudu. Haigete lindude ravi puudub. Haiguse puhkemisel kehtestatakse karantiin, haiged ja haiguskahtlased linnud hukatakse ja hävitatakse.

Haiguse levikuteed

 

Lindude gripi viirust kannavad edasi üldjuhul veelinnud, kes võivad nakatada kodulinde. Viirus levib väliskeskkonnas rooja ja hingamisteede nõrega. Nakkuse allikaks võivad olla: lindude korjused ning loomsed saadused, sh munad, liha ja suled. Haigus levib kergesti inimese tegevuse tagajärjel, nt saastunud sööda ja esemete ning transpordivahendite kaudu.

Kas lindude gripp on inimesele nakkav?

 

Lindude seas enimlevinud viiruse tüvi H5N8 ei ole teadaolevalt inimesele ohtlik. Lindude gripi viiruse tüvi H5N1 võib olla inimesele nakkav otsesel kokkupuutel haige linnuga (nt linnufarmide ja –turgude töötajad, lihatöötlejad).

Haigustekitaja vastupanuvõime

 

Lindude gripi viirus säilib elujõulisena ka madalatel temperatuuridel. Näiteks lindude väljaheidetes võib viirus temperatuuril 4ºC püsida nakatamisvõimelisena vähemalt 35 päeva, 37ºC juures aga kuus päeva. Kõrgetel temperatuuridel viirus hävib (70ºC).

Viirus on tundlik enamlevinud desovahendite suhtes, nagu joodi ühendid, formaliin ja seebikivi.

Soovitused linnupidajatele

 

 • ära too välisriikidest linde või haudemune, mis võivad kanda nakkust;
 • korralda sõidukite sisenemine oma territooriumil nii, et lindudel ei oleks kokkupuudet transpordivahenditega;
 • ära luba kõrvalisi isikuid linnupidamishoonesse;
 • ära luba välismaalt pärit isikuid linnukasvatushoonesse või lindudega kokku puutuda vähemalt 48 tundi peale nende saabumist riiki;
 • vaheta riided ja jalanõud ning pese ja desinfitseeri käed enne linnupidamishoonesse sisenemist;
 • säilita ja hävita lindudelt pärinevaid saadusi nii, et kodu- ja metslinnud ei pääse neile ligi;
 • aseta lindude joogi ja sööginõud sellisesse kohta, kus metslindudel puudub ligipääs;
 • eralda haiged linnud tervetest, haiguse kahtluse korral teavita kohe loomaarsti;
 • hoia karja juurde toodavad linnud eraldi vähemalt 30 päeva, sel ajal veendu, et linnud on terved ning luba oma karja ainult terveid linde.

Ettevaatusabinõuna soovitame hoida linde suletud hoonetes. Juhul kui linde peetakse väljas, tuleb välistada kontakt uluklindudega. Selleks tuleb kasutada lindude pidamisel välistingimustes aiaga piiratud ja võrguga kaetud ala ning katusealust söötmis- ja jootmiskohta.

Ettevaatusabinõud kodanikule

 

 • Reisides ära too endaga kaasa lindude sulgi, mune, eluslinde ega linnulihatooteid.
 • Väldi otseseid kontakte lindudega.
 • Järgi hügieeninõudeid.

 

Lindude grippi puudutav teave on koondatud veebilehele www.linnugripp.ee

 

Viimati uuendatud: 5. Veebruar 2020