Language switcher

Nõlg

Nõlg on väga nakkav ülemiste hingamisteede bakterite teel leviv haigus hobustel. Nõlg on levinud üle kogu maailma.

Haigust põevad ainult kabjalised. Vastuvõtlikud haigusele on varsad ja kuni viieaastased noorhobused. Vanemad loomad haigestuvad harva.

Nakkusallikaks on haiged loomad, kes eritavad haigusetekitajat köhimisel, puristamisel või aevastamisel ninanõrega, aga samuti põletikus lümfisõlmede mädaga.

Haiguse läbipõdenud loomad jäävad pikaks ajaks (üle aasta) haiguse kandjaks.

Loomad võivad vahel haigestuda ka ilma haigusetekitaja kandja või haige hobuse väljastpoolt sisse toomata. Haigestumist soodustavateks teguriteks on söötade puudulik vitamiinide ja mineraalide sisaldus, jahedad ilmad, tõmbetuul, liigtihe pidamine. Haiguse tekitaja võib üle kanduda haige looma eritistega saastunud söödaga, hooldusesemetega jms. Nakkusallikaks võivad olla samuti haigusest tervistunud loomad. Nakatumine toimub hingamisteede või suu kaudu, harvemini otsese kontakti teel üksteise nuusutamisel, paaritamisel või imemisel.

Nõle esmased tunnused on halb enesetunne, palavik ja nõrevool ninast (tavaliselt iseloomulikult kollane ja vedel). Seejärel areneb peapiirkonna lümfi sõlmede turse, mis lõpeb nende mädase põletikuga.

Loomapidaja saab haiguse levikut takistada ja hobuste seisundit kergendada range hügieeni ja hobuste grupeerimisega.

Haiguse sissetoomise vältimiseks tuleb rakendada bioohutusmeetmeid.

Haiguse kahtlusest tuleb teavitada talu koheselt veterinaararsti.

Viimati uuendatud: 28. Aprill 2019