Language switcher

Sa oled siin

Karnivooride toksokaroos

Toksokaroos on karnivooridel peensooles parasiteerivate kutsikasolkme Toxocara canis`e ja kassisolkme Toxocara mystax`i (cati) tekitatud kutsikate või kassipoegade solkmetõbi, millele on iseloomulikud uimasus, seedehäired, kõhnumine ja närvinähud. Haigus võib põhjustada surma.

Toksokaroos on lihatoiduliste loomade haigus.

Vastuvõtlikud on:

  • Toxocara canis: koer, hunt, rebane, karusloomad
  • Toxocara mystax: kass, ilves

Toksokaroos on kõige sagedasem ja haiguse kulg kõige raskem kuni kuue kuu vanustel loomadel. Täiskasvanud loomad on parasiidikandjad.

Eestis on kutsikatel ja kassipoegadel sageli solkmed.

Nõrga ja keskmise parasiidi tabanduse korral on kutsikad isutud, esineb vahelduv kõhulahtisus, kõhu suurenemine, aneemia, karvad on sakris, roojaga ja oksega väljutatakse solkmeid.

Tugeva tabandumise korral tekivad maksapõletik, kopsupõletik ja köha.

Kutsika-, vähem kassisolkme munadega võivad nakatuda inimesed, kellel parasiitide vastsed põhjustavad naha-, kopsu-, aju- ja silmakahjustusi.

Nakatumise vältimiseks on oluline hoida puhtust, teha näriliste tõrjet, kõrvaldada hulkuvad koerad ja kassid ning hoida koerad ja kassid eemal laste mänguväljakutelt.

Kutsikatele soovitatakse anda ussirohtu kahe, nelja ja 12 nädala vanuselt (tugeva nakkuse korral ka kaheksanädalaselt) või alustades kahenädalastega, korrata ussirohu andmist kolmenädalaste vahedega kuni kolme kuu vanuseks saamiseni.

Emastele koertele on soovitatav  anda ussirohtu enne paaritamist, kümme päeva enne poegimist ja 1-2 korda imetamise ajal.

Üle 12 nädala vanustele koertele antakse ussirohtu kolm korda aastas.

Kassipoegadele antakse ussirohtu esimest korda kolme nädala vanuselt.

Viimati uuendatud: 29. Aprill 2019