Language switcher

Toksoplasmoos

Toksoplasmoos on rakusisese alglooma Toxoplasma gondii tekitatud imetajate ja lindude tõbi, mis tihti kulgeb ilma haiguse tunnusteta. Tiinete loomade nakatumisel võib esineda aborte, surnultsünde, elujõuetuid ja vigaseid järglasi.

Toksoplasmoos on kasside, lammaste, kitsede, sigade jt loomade ning lindude ja inimese haigus.

Liha- ja kõigetoidulised loomad (peale kassi) nakatuvad kas kassidelt pärit toksoplasmadega või teiste loomade toksoplasmasid sisaldavat liha ja siseelundeid süües. Kassid nakatuvad kas väliskeskkonnas olevate toksoplasma vastsetega või toksoplasmasid sisaldavat teiste imetajate (eriti näriliste) või lindude liha ja siseelundeid süües. Toksoplasmade paljunemine toimub kassi organismis.

Inimene võib nakatuda kokkupuutel kassi roojaga saastunud pinnase, käte või esemetega.

Toksoplasmoosi võib saada ka toore- või väheküpsetatud sea-, lamba- või veiselihasöömisel.

Valdav enamus juhte loomadel kulgeb ilma haiguse tunnusteta. Noorloomadel võivad esineda palavik, köha, nõrevoolus ninast, lihasevalud ja –värinad, kopsu- ning maksapõletik.

Kassidel võib esineda kõhulahtisus, kõhnumine, kopsupõletik ja ajupõletik.

Inimesel kulgeb toksoplasmoos gripilaadselt. Paljudel juhtudel haigustunnuseid ei ilmnegi. Rasedate esmanakatumisel haigestuvad tihti looted, esineb aborte ja lapsed võivad sündida hälvetega.

Inimeste riskigruppide hulka kuuluvad rasedad, kes varem pole toksoplasmoosi põdenud ning immuunpuudulikkusega isikud.

Ennetamisel on tähtis vältida toore või vähetöödeldud liha söömist ning kontakte kasside roojaga saastunud pinnase, esemetega.

Kasuks tuleb sagedane käte pesemine. Lihas olevad parasiidid hävivad liha keetmisel ning sügavkülmutamisel.

Viimati uuendatud: 29. Aprill 2019