Language switcher

Sa oled siin

Newcastle´i haigus

Newcastle´i haigus ehk lindude aasia katk on ägedalt kulgev nakkav lindude viirushaigus, mis iseloomustub kopsupõletiku, entsefaliidi, veritsuse ja suure suremusega.

Viiruse ülekandjad kodulindudele võivad olla uluklinnud. Nakatise ülekandefaktoriteks on haigete lindude munad, suled, hädatapetud lindude rümbad, lindlate inventar, söödad, allapanu, joogivesi, talitajate riided ja jalanõud. Lindude nakatumine toimub seedetrakti või hingamisteede kaudu. Viirus levib haigete lindude munadega ja tungib arenevasse embrüosse.

Newcastle´i haigus ja lindude gripp on sarnased haigused, seetõttu tuleb diagnoos täpsustada laboris tekitaja isoleerimisega.

Newcastle´i haiguse peiteaeg on 2-15 päeva, kliinilised tunnused sõltuvad viiruse tüvest, viiruse tõvestusvõimest, linnu liigist, vanusest ja ka linnu immuunseisundist. Noored linnud on viirusele vastuvõtlikumad.

Haigestumus võib ulatuda kuni 100%-ni, suremus 60-90%-ni. Viirus võib püsida ka immuunsete ja täiskasvanud lindude organismis ning haigus võib muutuda statsionaarseks.

Haiguse levik linnukarjas on väga kiire.

Newcastle´i haigusele iseloomulikud tunnused on:

  • Kopsunähud – hingeldamine, köha, aevastamine
  • Närvinähud – lihaste värinad, tiibade ja jäsemete halvatus, kaela kõverdumine, krambid, ringliikumine ja täielik halvatus
  • Seedetrakti nähud – kõhulahtisus, isutus
  • Munatoodangu langus või lakkamine. Munadel ebanormaalne kuju, värvus, koor ning vesine munavalge.

Haiguse sissetoomise vältimiseks tuleb rakendada bioohutusmeetmeid.

Haiguse kahtlusest tuleb teavitada talu või loomakasvatusettevõtet teenindavat veterinaararsti.

Newcastle´i haiguse vastu vaktsineerimine

Viimati uuendatud: 28. Aprill 2019