Language switcher

Sa oled siin

Sigade klassikaline katk

Sigade klassikaline katk on väga nakkuslik sigade viirushaigus, mis iseloomustub ägeda kulu korral veremürgistusega, alaägeda ja kroonilise kulu korral aga soole- ja kopsupõletikuga.

Viiruse looduslikeks allikateks on ainult kodusiga ja metssiga. Nakkusallikaks on haiged ning haiguse läbipõdenud sead. Organismist eritatakse viirust nina- ja silmaeritiste, uriini ja roojaga algab juba haiguse peiteperioodil. Viiruse levitajateks on haigete loomade lihakehad, tapajäätmed, korjused, kahjutustamata köögijäätmed ja viirusega saastunud söödad, inventar, riided. Viirus levib ka aerogeenselt lühikese vahemaa taha. Transplantsentaarse infektsiooni korral võivad põrsastel tekkida kaasasündinud abnormaalsused, varjatud nakkusega põrsad. Nakatumise teed: suu kaudu (kõige tavalisem), kontaktil konjunktiivi või limaskestadega, nahavigastuste kaudu, kunstlikul seemendamisel.

Haiguse peiteperiood 2-14 päeva. Haiguse kliinilised tunnused on väga muutlikud ja need võib segi ajada mitme teise haiguse tunnustega. Sümptomite raskus sõltub peamiselt loomade vanusest ja viiruse virulentsusest. Nooremad loomad põevad haigust tavaliselt raskemalt kui vanemad loomad. Vanemate aretussigade hulgas on nakkuse kulg sageli kerge või isegi subkliiniline.

Viimati uuendatud: 29. Aprill 2019