Language switcher

Sa oled siin

Leptospiroos

Leptospiroos on leptospiirade poolt põhjustatav inimeste ja loomade nakkushaigus, mida iseloomustavad aneemia, kollasus ning naha ja limaskestade nekroos.

Haigusele on vastuvõtlikud kõik koduloomad ja linnud vaatamata vanusele, kuid kõige sagedamini põevad noorloomad.  Loomulikes tingimustes haigestuvad sagedamini veised, sead ja koerad, harvemini hobused, lambad ja teised liigid.

Leptospiroos on looduskoldeline märjemate alade haigus, kõige paremad kohad leptospiirade elukohaks on seisvad veekogud, lombid, tiigid, sood, niiske pinnas.  Koduloomad võivad nakatuda ka näriliste või nende eritistega saastunud söötade söömisel. Haiguse iseloomulikuks jooneks on see, et esmalt haigestub väike osa loomi, millele järgnevalt haigestumine justkui vaibub, kuid peagi haigestuvad uued loomad. Inimene haigestub tavaliselt nahavigastuste kaudu puutudes kokku haigusetekitajaid sisaldava materjaliga.

Haiguse peiteaeg on 2-20 päeva.

Sead põevad leptospiroosi tavaliselt ilma kliiniliste tunnusteta, kuid neil võivad tekkida ka haigusele iseloomulikud kliinilised tunnused (palavik, naha ja limaskestade kollasus, silmapõletik, haavandid nahal ja limaskestadel.

Haiguse kahtluse korral tuleb koheselt informeerida piirkonda teenindavat loomaarsti.

Viimati uuendatud: 28. Aprill 2019