Language switcher

Sa oled siin

Sigade nakkav atroofiline riniit

Sigade nakkav atroofiline riniit on pikaldase kuluga sigade nakkushaigus, mida iseloomustavad mädane nina limaskestade põletik, ninakarbikute ja ülalõualuude kõhetumine ning selle tagajärjel tekkiv näokolju deformatsioon.

Sagedamini haigestuvad imikpõrsad, täiskasvanud sead harva. Haiged loomad eritavad haigusetekitajaid köhimisel ja aevastamisel, nakatumine toimub hingamisteede vahendusel. Haigusetekitajat kannavad edasi sööt, allapanu, joogivesi, sõnnik, putukad. Haigestumist soodustavad kehvad söötmis- ja pidamistingimused.

Haiguse peiteaeg on 5 – 15 päeva, kuid kuni näokolju deformatsioonini pole kliinilised tunnused iseloomulikud.

Haiged põrsad turtsuvad, aevastavad, hõõruvad nina mitmesuguste esemete vastu, poevad allapanusse või püüavad nina peita teiste põrsaste alla. Ninast eritub mädast nõret. Esineb pisaravool, silma sisenurka tekivad pruunid korbad.

Ägeda riniidi korral kestavad kliinilised tunnused tavaliselt 2-3 nädalat, seejärel kaovad ning haigus kulgeb edasi ilma kliiniliste tunnusteta. Kui muutused tekivad ninakarbikutes, siis muutub haigus krooniliseks ning ülalõug ei arene normaalselt (ülalõug jääb alalõuast lühemaks), lisanduvad kopsupõletiku nähud.

Haiguse ennetamisel on oluline, et sigadel on stressivaba elukeskkond ja täisväärtuslik, vitamiinide ja mineraalide poolest tasakaalustatud söötade andmine.

Haiguse sissetoomise vältimiseks tuleb rakendada bioohutusmeetmeid.

Haiguse kahtlusest tuleb teavitada veterinaararsti.

Viimati uuendatud: 28. Aprill 2019