Language switcher

Sa oled siin

Leptospiroos

Leptospiroos on leptospiirade poolt põhjustatav inimeste ja loomade nakkushaigus, mida iseloomustavad aneemia, kollasus ning naha ja limaskestade nekroos.

Haigusele on vastuvõtlikud kõik koduloomad ja linnud vaatamata vanusele, kuid kõige sagedamini põevad noorloomad.  Loomulikes tingimustes haigestuvad sagedamini veised, sead ja koerad, harvemini hobused, lambad ja teised liigid.

Leptospiroos on looduskoldeline märjemate alade haigus, kõige paremad kohad leptospiirade elukohaks on seisvad veekogud, lombid, tiigid, sood, niiske pinnas.  Koduloomad võivad nakatuda ka näriliste või nende eritistega saastunud söötade söömisel. Haiguse iseloomulikuks jooneks on see, et esmalt haigestub väike osa loomi, millele järgnevalt haigestumine justkui vaibub, kuid peagi haigestuvad uued loomad. Inimene haigestub tavaliselt nahavigastuste kaudu puutudes kokku haigusetekitajaid sisaldava materjaliga.

Haiguse peiteaeg on 2-20 päeva.

Veisel, lambal ja  kitsel täheldatakse: äkilist kehatemperatuuri tõus, isutus, loidust, pulsi ja hingamise kiirenemist. Üliägeda kulu korral ei arene välja naha ja limaskestade kollasus ning loom sureb 12-24 tunni jooksul. Ägeda kulu korral võib esineda ka kõhukinnisus, täiskasvanud veised võivad olla erutunud: loomad ammuvad, heidavad maha ning tõusevad jälle püsi. Haiguse 4. – 6. päeval tekivad haigusele iseloomulikud tunnused: limaskestad, silma sidekest  nahk muutuvad kollaseks, väheneb uriini eritus ja värvus (uriini eritub väikestes kogustes ning see on pruun või punane). Piimatoodang langeb järsult või lakkab üldse, piim on kollase värvusega. Tiinetel loomadel tekib abort. Haiguse arenedes tekivad limaskestadel ja nahal haavandid. Haiguse alaägeda kulu korral eelpool mainitud kliinilised tunnused ei avaldu nii ilmekalt, Naha ja limaskestade kollasus ei ole püsiva iseloomuga. Krooniline kulg esineb harva. Seda iseloomustab paaripäevaste palavikuhoogude kordumine, naha ja limaskestade kollasus, hingamise sagenemine, sagenenud on urineerimine, söögiisu on vahelduv, võib tekkida kõhukinnisus, piimatoodang väheneb/lakkab, tiinetel loomadel võib tekkida abort.

Haiguse kahtluse korral tuleb koheselt informeerida piirkonda teenindavat loomaarsti.

Viimati uuendatud: 28. Aprill 2019