Language switcher

Sa oled siin

Rift Valley palavik

Rift Valley palavik on veiste, kitsede, lammaste, ulukmäletsejaliste, antiloopide ja gnuude ning mitmesuguste näriliste nakkuslik viirushaigus.

Haiguse peiteaeg on kuni 30 päeva.

Haigus kulgeb palavikuga, isutusega, abortidega ja noorloomade kõrge suremusega. Kitsedel, lammastel kulgeb haigus oksendamisega ja nõre eritumisega ninast, veistel esineb tugev süljevoolus ja kõhulahtisus. Viirus on väliskeskkonnas kuivanud eritises ja leeliselises keskkonnas väga vastupidav ning raskesti inaktiveeritav desinfektsioonvahendite abil.

Rift Valley palavik levib verd imevate sääseliste vahendusel, kelle organismis viirus paljuneb. Metsasääse perekonda (Aedes) kuuluvad sääselised on nakkuskandjad. Aafrika ahvidel ja koduloomadest lihasööjatel võib esineda mööduv vireemia.

Inimene on Rift Valley palavikule väga vastuvõtlik ning nakatub otsesel kontaktil looma eritisega, verega, koega või lihaga, samuti levib nakkus inimesele sääskede vahendusel.

Kliinilised tunnused Rift Valley palaviku korral veistel on:

  • vasikatel palavik kuni 40-41 ºC, isutus, nõrkus, roe on verine või vinav
  • täiskasvanud veistel palavik 40-41ºC, suurenenud süljeeritus, isutus, nõrkus, kõhulahtisus, roe vinav, piimatoodangu langus, abordid

Inimestel on täheldatud gripilaadseid sümptomeid.

Rift Valley palaviku kahtluse korral tuleb koheselt informeerida piirkonda teenindavat loomaarsti.

Viimati uuendatud: 28. Aprill 2019