Language switcher

Tuberkuloos

Tuberkuloos on loomadel, lindudel ja inimesel esinev nakkushaigus, mida iseloomustab köbrukeste tekkimine elundites ja kudedes.

Tuberkuloosile on vastuvõtlikud praktiliselt kõik imetajad ja linnud, kuid koduloomadest haigestuvad sagedamini veised, sead ja lindudest kanad. Loomad nakatuvad kas suu või hingamisteede kaudu (tekitajaid sisaldava tolmu- või rögaosakeste sissehingamisel). Inimene võib nakatuda olles kontaktis haige loomaga, neilt pärinevate produktidega.

Tuberkuloosi peiteaeg on mõnest nädalast kuni seitsme nädalani, harvadel juhtudel mitme kuu ja isegi aastani. Haiguse kliinilised tunnused sõltuvad tuberkuloosi köbrukeste tekkimise kohast. Tuberkuloosiprotsess areneb üldjuhul aeglaselt, sageli ei erine haiged loomad tervetest.

Täiskasvanud veistel esineb sagedamini kopsutuberkuloos:  mõningane kehatemperatuuri tõus (39,5°C), köha. Loomad köhivad põhiliselt maast õles tõustes, liikumisel või külma õhu sissehingamisel. Haiged loomad hingeldavad ja kõhnuvad. Udaratuberkullso korral udara veerandid tutsuvad, on tihked ja valulikud. Tabandunud veeranditest pärinev piim sisaldab verd või kohupiimataolisi kalgendeid. Kõhuõõneorganite tabandumise korral täheldatakse kõhulahtisust. Maksatuberkuloosi korral tekib naha ja limaskestade kollasus. Emakatuberkuloosi korral abordid. Soolte tuberkuloosi korral võib välja tekkida kõhukinnisus. Generaliseerunud protsessi korral suurenevad erinevate kehapiirkondade lümfisõlmed.

Haiguse kahtluse korral tuleb koheselt informeerida loomaarsti.

Viimati uuendatud: 28. Aprill 2019