Language switcher

Sa oled siin

Skreipi ehk lammaste ja kitsede TSE

Transmissiivsed spongiformsed entsefalopaatiad (edaspidi TSE) on kõik loomadel esinevad nakkusliku valguosakese ehk priooni tekitatud ajukahjustustega kulgevad ning surmaga lõppevad haigused. Haigust iseloomustavad käitumishälbed, närvinähud ja lõpuks surm.

Veistel esinevat TSE-d nimetatakse veiste spongiformseks entsefalopaatiaks (edaspidi BSE) ehk hullu lehma tõveks. Lammastel ja kitsedel esinevat TSE-d nimetatakse skreipiks ning seda tuntakse TSE-dest kõige kauem. Skreipi esineb üldjuhul 2–5-aastastel loomadel.

Skreipi ehk kratsimistõbi on lammaste ja kitsede haigus, mida iseloomustab pikaldane kulg, ülierutuvus, halvatus, tugev kihelus ja kurtumus. Haigusele on vastuvõtlikud lambad ja kitsed. Haiguse tunnused avalduvad 2-3 aastastel loomadel.

Nakkusallikaks on haiged või haigusetekitaja kandjad loomad, kes võivad nakatada mitut põlvkonda järglasi, enne kui haiguse tunnused neil endil avalduvad. Arvatakse, et haiguse tekitajat kandvad uted levitavad seda lootekestade, lootevedelike ja piimaga, jäärad spermaga. Lootekesti peetakse üheks oluliseks nakatise leviku allikaks, millega kokkupuutel võivad nakatuda ka teised lambad. Nakatumine toimub seedetrakti kaudu. Haigusetekitajatega saastunud keskkond võib nakkusohtlikuks jääda pikaks ajaks ja lammaste nakatumine võib toimuda kokkupuutel haigusetekitajaga saastunud keskkonna objektide ja esemetega. Looted nakatuvad emakasiseselt ja talled vahetult pärast sündi.

Täheldatud on tõulisi erinevusi haigestumises. Suremus võib ulatuda 10%-ni.

Haiguse peiteaeg on pikk ja võib kesta aastaid.

Haiguse tunnused on:

  • koordinatsioonihäired, ringliikumine, pea ja kaela jäikus, lihaste värin, naha kihelus;
  • haiged loomad näksivad ja nühivad kihelevaid kohti mitmesuguste esemete vastu;
  • mõned loomad kiristavad hambaid, sööda võtmine ja neelamine on raskendatud, janu suurenenud;
  • nägemine halveneb ja osa loomi võib jääda pimedaks;
  • haigus süveneb aeglaselt ja lõpuks tekib tagajäsemete halvatus;
  • surm saabub kuuenädalase, harvemini pikemaajalise põdemise järel.

Haiguse sissetoomise vältimiseks tuleb rakendada bioohutusmeetmeid.

Ei tohi osta lambaid riikidest, kus haigust on diagnoositud.

Haiguse kahtlusest tuleb teavitada koheselt veterinaararsti.

Viimati uuendatud: 20. Mai 2019