Language switcher

Sa oled siin

Euraasia Majandusühendus

Euraasia Majandusühendus (EMÜ) on asutatud 2014. aastal ning sellesse kuuluvad järgmised riigid:

- Vene Föderatsioon

- Kasahstani Vabariik

- Valgevene Vabariik

- Armeenia Vabariik

- Kõrgõzstani Vabariik.

EMÜ' sse kuuluvatesse riikidesse saab põllumajandusloomi ning loomset päritolu tooteid eksportida järgmiste vormide alusel (vorm sõltub tootegrupist):

- Euroopa Liidu ning EMÜ eelkäija Tolliliidu vahel  kooskõlastatud ekspordisertifikaadi vormid

- Euroopa Liidu ning EMÜ vahel  kooskõlastatud ekspordisertifikaadi vormid

- Euroopa Liidu ning EMÜ liikesriigi vahel kooskõlastatud ekspordisertifikaadi vormid

-  EMÜ poolt jõustatud ekspordisertifikaadi vormid

NB! Soovitame ekspordi kavandamisel konsulteerida eelnevalt VTA valdkondliku spetsialistiga. 

Loomsete toodete eksportimisel EMÜ liikmesriikidesse peavad tootmisettevõtted olema kantud nende ettevõtete nimekirja, kes omavad õigust oma toodete eksportimiseks ühenduse territooriumile. Kui ettevõte on kantud juba ühe liikmesriigi nimekirja, omab ta õigust eksportida oma tooteid kõigisse liikmesriikidesse.

Ekspordi kavandamisel EMÜ liikmesriiki on vajalik silmas pidada, et ka tooraine päritoluettevõte peab olema kantud nende ettevõtete nimekirja, kes omavad õigust oma toodete eksportimiseks EMÜ territooriumile. Tooraine toomisel teistest Euroopa Liidu riikidest peab sellisel juhul olema kaubaga kaasas Euroopa Liidu ning EMÜ vahel kooskõlastatud vormis presertifikaat, mis on väljastatud lähteriigi pädeva asutuse poolt. Ainult antud dokumendi alusel saab Eesti sertifitseeriv ametnik väljastada ekspordisertifikaadi EMÜ liikmesriiki. 

Kui ettevõte saadab teise liikmesriiki kaupa või toorainet, millest valmistatud toote lõppsiht on EMÜ liikmesriik, peab kaubaga samuti olema kaasas presertifikaat, mille taotlemine toimub tavapärase korra  (DOCX)(DOCX)kohaselt

Ka siis, kui tooraine pärineb väljaspoolt Euroopa Liit olevast ettevõttest, peab tooraine päritoluettevõte olema kantud nende ettevõtete nimekirja, kes omavad õigust oma toodete eksportimiseks EMÜ territooriumile. Sellisel juhul peab toorainega kaasas olema sertifikaat, milles olevad kinnitused võimaldavad Eesti sertifitseerival ametnikul väljastada ekspordisertifikaati EMÜ liikmesriiki.

Viimati uuendatud: 16. Juuni 2020