Language switcher

Sa oled siin

Pakendamata toit

Müügipakendisse pakendamata toit on:
 • tarbijale iseteenindusena kättesaadav lahtine toit (puu- ja köögivili, lahtised kommid, pähklid, saiakesed jne), sh toitlustusettevõttes pakutav toit;
 • tarbija soovil müügikohas pakendatav toit ja kaasavõtmiseks pakitud eine;
 • tarbija juuresolekuta vahetult müügiks pakendatud toit, nt kaupluses viilutatud ja plastkarpi pakendatud soolakalalõigud, kulleriga koju tellitud eine jne.

Toitlustusettevõtetes tehakse tarbijale kättesaadavaks vähemalt järgmine toidualane teave:

 • toidu või roa nimetus;
 • toidus või roas sisalduvad allergeenid viitega allergeeni nimetusele.

Kui allergeenide teabe esitamine kirjalikult (nt menüüs) ei ole igapäevaselt võimalik, tuleb nähtavas kohas esitada kirjalik teade allergeenide info saamiseks, nt „allergeenide teavet küsi teenindajalt“. Allergeenide teavet ei tule esitada, kui tarbija spetsiifiliste toitumisvajaduste kohta on kogutud teavet varem ja kui toitu on võimalik jagada vastavalt tarbija vajadustele, nt kui haiglas küsitakse enne toidu pakkumist teavet patsiendi allergia või toidutalumatuse osas.

Tarbija soovil peab teenindav isik oskama lisaks anda suulist teavet toidu koostisosade kohta.

Sidevahendi vahendusel (e-kaubandus, telefonimüük) müüdava toidu puhul esitatakse toidu ja allergeenide nimetused kaugmüüki toetavas materjalis.

Lahtine toit kaupluses, laada- või turuletil jne


Toidu juures või toidu müügikohas esitatakse füüsilise või elektroonilise vahendi kaudu (sh infotahvlid, kaustad) kergesti nähtaval kohal selgesti loetavalt järgmine teave:

 • toidu nimetus ja sellega kaasnevad kohustuslikud üksikasjad, vt (1);
 • allergeenid viitega allergeeni nimetusele, v.a juhul kui toidu nimetus viitab allergeenile (nt nimetus Eesti juust on piisav ja täiendav allergeeni „piim“ esitamine ei ole vajalik);
 • päritoluriik või lähtekoht:

       o kui see on toidugrupil nõutud (nt puu- ja köögivili, värske liha, kala jne), vt (2)
       o juhul, kui päritolu/lähtekoha esitamata jätmine eksitab tarbijat;

 • „parim enne“ või „kõlblik kuni“ tähtpäev, vt lubatud erandeid (3);
 • käitleja nimi, kelle nime all toitu turustatakse (kui toit ei ole jaemüüja valmistatud või jaemüüja tellimusel valmistatud, esitatakse valmistaja või tootja või edasimüüja nimi, imporditud toidu puhul importija nimi);
 • vahetult müügiks pakitud toidul ka netokogus.

Tarbija soovil peab teenindav isik müügikohas oskama anda suulist teavet toidu koostisosade ja nende koguse kohta, nt liha kogus viineris, lisaainete kasutus toidus jne.

Sidevahendi vahendusel (e-kaubandus, telefonimüük) müüdava toidu puhul esitatakse eelnevalt toodud kohustuslik toidualane teave kaugmüüki toetavas materjalis, v.a toidu säilimisaja tähtpäev.

(1) Toidu nimetusega kaasnevad kohustuslikud üksikasjad on nt:
– sulatatud, kiiritatud, lisatud veega, liidetud liha/kala, vorsti kest ei ole söödav;
– analoogtoote korral märge koostisosa kohta, mida on asendamiseks kasutatud (nt taimse rasvaga).

(2) Sea-, lamba-, kitse- ja kodulinnuliha ning nendest valmistatud hakkliha müügil esitatakse liha päritoluteave sõnadega Kasvanud: (riigi nimi) ja Tapetud: (riigi nimi). Kasvanud ja tapetud teabe võib asendada sõnaga Päritolu juhul, kui liha/hakkliha on saadud loomalt/linnult, kes on sündinud, kasvanud ja tapetud ühes ja samas riigis.
Veise- ja vasikaliha müügikohas peab ostjat informeerima, millistes riikides on loom sündinud, peetud, tapetud ning liha lõigatud/tükeldatud. Veise- ja vasikahakkliha puhul esitatakse riik või riigid, kus loom on tapetud ja kus hakkliha on valmistatud.
Kalapüügi- ja vesiviljelustoodete müügikohas on kohustus esitada lisaks teavet kala teadusliku ehk ladinakeelse nime ning tootmismeetodi, püügipiirkonna ja püügivahendi liigi kohta.
Värske puu- ja köögivilja ning marjade müügil on kohustuslik esitada päritoluriik ja teatud juhtudel sordinimi ning kvaliteediklass.

(3) „Parim enne“ ei ole nõutud:
- liht- ja valikpagaritooted, mille koostise järgi võib eeldada, et need süüakse ära 24 tunni jooksul pärast valmistamist;
- peaaegu ainult maitsestatud ja/või värvitud suhkrutest koosnevad kondiitritooted;
- koorimata, tükeldamata puu- ja köögivili, kartul, seened, marjad.

Lisainfo:

Viimati uuendatud: 12. August 2020