Language switcher

Sa oled siin

Päritolu esitamine

Toidu päritoluriigiks on riik, kus toit on toodetud, kas kasvatatud või töödeldud-valmistatud.

Toidu lähtekohaks on mis tahes koht, mis on märgitud kohaks, kust toodet tuuakse. Lähtekoht võib olla nii teatud piirkond riigis (nt Muhu toode) või riigipiire mittearvestav piirkond, nt Alpi piim, Euroopa Liidust ja väljastpoolt Euroopa Liitu pärit mee segu jne.

Päritoluriigi või lähtekoha märkimine on kohustuslik järgmiste toitude puhul:
- veise- ja vasikaliha ning veise- ja vasikalihast hakkliha (värsket, jahutatud, külmutatud)
- sea-, lamba-, kitse- ja kodulinnuliha ning -hakkliha (värske, jahutatud, külmutatud)
- kalapüügi- ja vesiviljelustooted
- mesi
- kanamunad
- värske puu- ja köögivili (vt Põllumajandusameti kodulehelt)
- oliiviõli
- veinid (viinamarjadest)
- mahetoit.

Teiste toitude kohta tuleb päritoluteavet anda juhul, kui selle puudumine võib tarbijat toidu tegeliku päritoluriigi või lähtekoha määramisel eksitada. Eksitamisvõimaluse hindamisel tuleks arvestada kogu pakendi märgistust, sh kaubamärke, logosid, pilte jne. Näiteks juhul, kui toidu pakendil olev  kaubamärk loob ettekujutuse Eesti tootest, kuid toode ei ole Eestis valmistatud, tuleb märgistusele lisada toote tegelik päritoluriik. 

Toidu koostisosa(de) päritolu esitamine üldjuhul vajalik ei ole. Kui aga toidu päritoluriik või lähtekoht on märgitud ja see ei ole sama, mis toidu põhilisel koostisosal, tuleb märgistusele lisada täiendavalt kas põhikoostisosa päritoluriik või lähtekoht või märkida, et põhikoostisosa päritoluriik või lähtekoht on toidul märgitust erinev. Toidu päritoluriigi märkena on käsitletav ka teave Valmistatud Eestis, Eesti toode, sinimustvalge kujutis märgistusel  jms.

Toidu valmistaja (või tootja või pakendaja või müüja või importija) nimi koos aadressiga ei ole päritoluviide. Nimetatud teabe esitamise eesmärgiks on anda tarbijale informatsiooni selle kohta, kuhu pöörduda küsimustega toote kohta, kui peaks erinevatel põhjustel selle järele vajadus tekkima.

Päritoluteabe esitamise nõudeid selgitatakse juhendis Päritoluteave toidu märgistusel ja toidualases teabes (147.15 KB, PDF).

Põhikoostisosa päritolu esitamise nõuded on reguleeritud rakendusmäärusega (EL) 2018/775 ja kohaldusid 1. aprillist 2020.

Põhikoostisosa päritoluteabe esitamist selgitavad juhendid:

Viimati uuendatud: 13. August 2020