Language switcher

Sa oled siin

Tervisealased väited

Tervisealased väited jagunevad:

  1. Nn funktsionaalsed tervisealased väited (ehk artikkel 13 väited), mis kirjeldavad:
  • toitaine / muu aine tähtsust kasvamisele, arengule ja organismi funktsioonidele
  • psühholoogilisi ja käitumuslikke funktsioone
  • salenemist või kehakaalu jälgimist
  1. Haigestumise riski vähendamise väited (ehk artikkel 14(1)(a) väited), mis kirjeldavad haigusesse haigestumise riskiteguri vähenemist. Nt: „Kaera beeta-glükaani puhul on tõestatud vere kolesteroolitaset vähendav toime. Kõrge kolesteroolitase on südame isheemiatõve tekkimise riskitegur“. NB! Haigusi vältida aitavale, ravivale või leevendavale omadusele viitamine lubatud ei ole!
  2. Laste arengule ja tervisele viitavad väited (ehk artikkel 14(1)(b) väited). Nt: „Vitamiin D on vajalik laste luustiku normaalseks kasvuks ja arenguks“

Artikkel 13 väited, mida on lubatud toidu kohta esitada, on loetletud Komisjoni määruse (EL) nr 432/2012 lisas. Määruse lisa ajakohastatakse regulaarselt uute heakskiidu saanud tervisealaste väidetega.

Haigestumise riski vähendamise väited (artikkel 14(1)(a) väited) ning laste arengule ja tervisele viitavad väited (artikkel 14(1)(b) väited), mida on lubatud toidu kohta esitada, on vastu võetud erinevate õigusaktidega. Lubatud väited koos viitega lubavale õigusaktile leiab toitumis- ja tervisealaste väidete registrist (edaspidi register). Lihtsaim võimalus vajaliku väite otsimiseks või lubatavuse kontrollimiseks registrist on valides otsingu väljale  Type of claim vastavalt Art.14(1)(a) või Art.14(1)(b) ning otsingu väljale Claim status väljendi Authorised.

Tervisealase väite kasutamisel tuleb tähelepanu pöörata asjaolule, et väidet saab esitada ainult selle toitaine, aine, toidu või toidugrupi kohta, mille kohta väide on lubatud, ja mitte toiduaine kohta, mis seda toitainet (või ainet või toitu) sisaldab. Nt vitamiin C väidet „aitab kaitsta rakke oksüdatiivse stressi eest“ ei saa üle kanda mustasõstramarjadele, kuigi need C-vitamiini märkimisväärselt sisaldavad.

Ka tervisealase väite sõnastamisel on lubatud teatud paindlikkus, arvestades nt keelelist varieeruvust ning tarbija sihtrühma. Väite sisu sõnastuse varieerimisel muutuda ei tohi. Tervisealaste väidete paindlikku sõnastamist selgitatakse juhendis (46.26 KB, PDF).

Toitumisalase ja/või tervisealase väite esitamise korral on toitumisalase teabe esitamine kohustuslik. Nõue ei kohaldu vaid üldise iseloomuga reklaami korral. Toitumisalasest teabest peab selguma väitega seotud aine kogus. Kui väide on seotud ainega, mida toitumisalane teave ei sisalda (nt oomega-3-rasvhapped, alfa-linoleenhape, beeta-glükaanid vms), näidatakse selle aine kogus toitumisalase teabega samas vaateväljas teabe vahetus läheduses.

Tervisealase väite esitamisel tuleb toote teabes (või selle puudumise korral toote esitlemisel ja reklaamis) esitada täiendav informatsioon:

  • viide mitmekülgse ja tasakaalustatud toitumise ja tervisliku elustiili tähtsusele;
  • väidetava kasuliku mõju saavutamiseks vajalik toidukogus ja tarbimise viis;
  • vajadusel viide, mis on mõeldud inimestele, kes peaksid vältima toidu tarbimist ja
  • asjakohane hoiatus toote liigse tarbimise eest, mis tõenäoliselt kujutab ohtu tervisele.

Nimetatud lisateabe andmist selgitatakse komisjoni rakendusotsuses 2013/63/EL.

Haigestumise riski vähendamise väite (artikkel 14(1)(a) väite) esitamisel tuleb toote teabes (või selle puudumise korral toote esitlemisel ja reklaamis) esitada lause, mis viitab sellele, et väites viidatud haigusel on mitmeid riskitegureid ning ühe riskiteguri muutmisel võib, aga ei pruugi, olla kasulikku mõju.

Tervisealaseid väiteid ei ole lubatud kasutada alkohoolsetel jookidel (joogid etanoolisisaldusega üle 1,2 mahuprotsendi). Toitumisalastest väidetest on lubatud vaid madalale alkoholisisaldusele viitavad väited või alkoholi- või energiasisalduse vähendamisele viitavad väited.

Viimati uuendatud: 26. Mai 2019