Language switcher

Sa oled siin

Aprikoosiseemned võivad põhjustada tsüaniidimürgistust

6. Mai 2016 - 0:00

27. aprillil 2016.a avaldas Euroopa Toiduohutusamet (EFSA) teadusliku arvamuse toorete aprikoosiseemnete kohta (PDF), milles jõuti järeldusele, et kolme väikse aprikoosiseemne tarbimine võib kujutada ohtu täiskasvanud  inimese tervisele. Väikelastele võib olla ohtlik juba ühe väikse aprikoosiseemne tarbimine.

Aprikoosi kivide sees olevad seemned sisaldavad  amügdaliini, mis seemnete närimisel ja seedimise käigus muutub tsüaniidiks.  Tsüaniid (ehk sinihape) on väga kiiresti imenduv mürgine aine. Tsüaniidi mürgituse tunnusteks võivad olla näiteks iiveldus, palavik, peavalu, lihase-, liigesevalud jms.  Tsüaniidi surmav kogus on 0,5-3,5 mg/kg kehakaalu kohta ja selle mürgistuse näidustused on  õhupuudus, koordinatsioonihäired, värinad, krambid, teadvuse kaotus ja  lämbumine.  Lühiajaline tsüaniidi kogus kehas põhjustab muutusi organite kaalus ja histopatoloogilisi muutusi (haiguslikud muutused kudedes). Samuti on viiteid sellele, et tsüaniid suurtes koguses võib olla teratogeense toimega (põhjustab loote väärarenguid).

EFSA  on tsüaniidi akuutseks standarddoosiks* (ARfD) määratlenud 20 μg kehamassi kg kohta. Seega  maksimaalne aprikoosiseemnete kogus päevas, kus ei ületata  ARfD väärtust, on väikelastel 60 mg  ja täiskasvanutel 750 mg. Need kogused on nii väikesed, et tarbijatel ei ole võimalik neid ise mõõta. Kuid hinnanguliselt on see kogus kuni 3 väikest aprikoosi seemet päevas täiskasvanutele ja vähem kui  üks väike aprikoosi seeme väikelastele.

Aprikoosi viljad ei kujuta ohtu inimese tervisele, sest amügdaliin on ainult seemnetes, mis viljalihaga kokku ei puutu (seemned on kivide esees).

Amügdaliini leidub ka teiste luuviljade seemnetes (nt ploomid, kirsid, virsikud). Seetõttu soovitataksegi nende hoidiste tegemisel kivid eemaldada, kuna siis tekib ka oht tsüaniidi tekkeks. Amugdaliini sisaldavad ka töötlemata mõrumandlid.

Tuginedes EFSA teaduslikule arvamusele ja Saksamaa riikliku riskihindamisasutuse (BfR) arvamusele (PDF) soovitab Veterinaar- ja Toiduamet täiskasvanutel mitte tarbida üle 2 aprikoosiseemne päevas. Kindlasti ei tohiks aprikoosiseemneid tarbida lapsed.

Viited: EFSA uudis ja teaduslik arvamus

            Maaeluministeeriumi Maablogi uudis

* akuutne standarddoos – hindamise ajal teadaolevatel faktidel põhinev ja kehakaalu alusel väljendatud aine hinnanguline kogus toidus või joogivees, mida võib terviseriski kartmata lühikese aja jooksul (üks söögikord või üks päev) tarbida