Language switcher

Sa oled siin

Veterinaar- ja Toiduameti projektijuht Enel Niin saab presidendilt teenetemärgi

7. Veebruar 2018 - 0:00

Pikaaegne Veterinaar- ja Toiduameti töötaja, marutaudivastase vaktsineerimise projektijuht Enel Niin saab presidendilt Valgetähe V klassi teenetemärgi panuse eest Eesti Vabariigi marutaudivabaduse saavutamisse ning selle püsimajäämisesse.

„Kuigi Eesti on alates 2013. aastast ametlikult marutaudivaba riik, ei tohi seda staatust kindlasti võtta iseenesestmõistetavana, sest ühes meie naaberriikidest on marutaud nii kodu- kui metsloomade hulgas laialt levinud,“ ütles Enel Niin.

Koerte ja kasside regulaarne marutaudivastane vaktsineerimine on seetõttu endiselt vajalik ja kohustuslik juba alates 1953. aastast. Kehtiva seadusandluse kohaselt tuleb lemmikloomi vaktsineerida vähemalt kord kahe aasta tagant.

Esmakordselt tuleb koeri ja kasse vaktsineerida 3–4 kuu vanuselt, edaspidi vaktsiini infolehes toodud sagedusega, kuid mitte harvemini kui 24 kuu möödumisel viimasest vaktsineerimisest. Vaktsineerimise läbi viinud loomaarst teeb märke vaktsineerimise kohta looma registreerimisdokumenti või väljastab tõendi vaktsineerimise kohta. Lisainfot vaktsineerimise kohta leiab Veterinaar- ja Toiduameti kodulehelt.

Haiguse taaspuhkemise võimaluse Eestis loovad Enel Niine sõnul lisaks metsloomade rändele ka illegaalselt imporditud lemmikloomad. „Teadmatusest või hoolimatusest on võimalik tuua haigus meile koju kätte ka kaugemate vahemaade tagant, näiteks nõuetekohaselt vaktsineerimata lemmikloomadega,“ ütles Niin. „Kindlasti tuleb lemmikloomade toomisel välisriigist jälgida, et loom oleks marutaudi vastu vaktsineeritud.“

Teenetemärgi näol on tegu presidendipoolse tunnustusega nii kogu Veterinaar-ja Toiduameti kui ka Eesti loomaarstkonna tööle Eesti loomade tervise hoidmise nimel.